חלומות לאיזון הנפש

מאז ומעולם היוו החלומות מקור לחקירה ונסיונות הבנה. יונג נודע בהתייחסותו לחלום כאל מורה דרך, מעין מדריך רוחני הבא להאיר את הבנתנו את עצמנו. לדבריו:
" אינני יודע כיצד מופיעים חלומות. מסופקני אם דרכי בטיפול בחלומות ראויה להיקרא "שיטה". אני שותף לכל הדעות הקדומות של קוראי נגד פתרון חלומות בשל היותו תמצית של אי-ודאות ושרירותיות. אבל מצד שני, אני יודע כי אם נהרהר בחלום זמן רב די הצורך ובתשומת-לב רבה די הצורך – אם נעכל אותו ונהפוך בו שוב ושוב – כמעט תמיד נפיק ממנו משהו. אותו משהו אין פירושו שנוכל להשתבח בצביונו המדעי או להעמידו במבחן ההיגיון, אבל יש בו משום רמז מעשי וחשוב המלמד את המטופל מה הכיוון שהלא-מודע שלו פונה אליו."

יונג האמין שהחלום הוא חלק מהכוחות המבקשים להבריא ולהשיג איזון בנפש האדם. הוא נתן אמון רב ביכולת הנפש לרפא את עצמה.
ובאשר לחלומות – גם הם נועדו לשרת אותנו בדרכם המסתורית. הוא גילה שמטופלים אשר היו נטולי התבוננות עצמית (insight) סיפרו על חלומות הבאו לעזור להם לגלות צדדים בחייהם שהיו עד כה מודחקים. ציטוט:
"מעולם לא יכולתי להסכים עם פרויד כי החלום הוא "פאסאדה" שמאחוריה חבויה משמעותו של החלום – משמעות ברורה וידועה, אבל באורח מרושע, אם אפשר לומר כך, נמנעת מן התודעה. לדידי, חלומות הם חלק מן הטבע, שאינו מסתיר שום כוונה להוליך שולל אלא מבטא דבר-מה במיטב היכולת, ממש כשם שצמח גדל כמיטב היכולת או כשם שחיה מחפשת את מזונה כמיטב היכולת."

חלומות רבים נדמים כהמשך המצב הנפשי כפי שהוא בזמן ערות – הבעיות, הטרדות, המצוקות של היום יום. לעיתים, מבטאים חלומות אלה את הפחדים והחששות שלנו מיום המחר.
חלומות אחרים הם בעלי אופי השראתי ונותנים פתרונות שאינם נגישים במצב המודע. חלומות אלה מסייעים לחולם לפתור בעיות באופן יצירתי שההכרה לא הצליחה לגלות לו.
יש חלומות נבואיים המשאירים אותנו מלאי התפעלות מיכולתנו לנוע בזמן ולראות את הנולד. בחלום, כמו במחצית הימנית של מוחנו, אין מגבלות של זמן ומרחב ואנחנו יכולים לנוע בין הזמנים בחופשיות.
ויש את החלום. חלום הייעוד. חלום שלעיתים חוזר על עצמו שוב ושוב ומזכיר לנו מה מטרתנו בחיים ולשם מה באנו לכאן. חלום כזה בד"כ מרגיש לנו "נכון" ומלווה בעוצמה רגשית חזקה.

ביומן האישי שבערכה אנו ממליצות לכתוב את החלומות ולנסות לפענח את המסר שבהם, את דרישת השלום של הנפש העמוקה. אין צורך ללמוד את כל הסמלים והפירושים, המשמעות האישית היא הקובעת. למי שלא זוכר את החלומות, מסתבר שמספיקה כוונה לזכור לפני השינה, ניר ועיפרון ליד המיטה ומחויבות לצמיחה אישית כדי להשתמש באוצר החלומות. התברר שמטופלים אצל פסיכולוגים שרק התבקשו לזכור את החלומות שלהם עשו זאת ללא כל קושי (ביחס ישיר לגובה התשלום למטפל…).

אומנותו של החולם היא אומנות תשומת הלב. קרלוס קסטנדה

למאמר מצוין על החלומות ומשמעותם, הקליקו על הקישור.

נשלח ב מהי בריאות אופטימית, שאלות ותשובות