סינפסות של הרזיה

10 דרכים שפויות ליצירת סינפסות עם הרגלי אכילה טובים
שינוי הרגלי אכילה הוא מעל הטבע. הטבע אוהב נוחות, זמינות, הנאה מיידית. רוב האנשים יעדיפו כסף מזומן עכשיו מאשר צ'ק דחוי, אפילו עם ערך גבוה יותר. כדי להפחית מכוחן של סינפסות ותיקות ורבות עוצמה, יש להציע להן חלופה בדמות סינפסות חדשות. מלחמה בסינפסות הישנות היא מתכון לכישלון. רוב דיאטות הרזון אינן מצליחות בטווח הארוך שכן הסינפסות ההרגליות לא הובסו, אלא רק חיכו לשעת כושר כדי לחזור ולפעול במלוא כוחן. בד"כ שעת הכושר היא הופעת תסכול, פחד, חוסר אונים או כל אחד מרגשות הסטרס. הסטטיסטיקה אכזרית – בטווח של חמש שנים מדיאטה מוצלחת, רק אחד מתוך אלף ישמור על הישגיו. פרומיל. כדי להימנות בין המצליחנים האלה, אספנו 10 דרכים שפויות ליצירת סינפסות עם הרגלי אכילה טובים.

1. כשאוכלים אז… אוכלים! לא רואים טלוויזיה, לא קוראים עיתון, לא נוהגים, לא כותבים דוח"ות, לא פותרים סודוקו או מדברים בטלפון. פשוט אוכלים. התמקדות באכילה מאפשרת איטיות הנחוצה לתהליכים הטבעיים של הגוף והנפש. מתקיים חיבור עם מסרים מהגוף המאותתים על בחירת המזון המתאים באותו זמן, הטעם מתחדד (טעם האוכל הולך ונעשה קהה יותר עם התקדמות האכילה ועל כן פחות מהנה) ובעיקר מתבררת נקודת השובע, הגופנית והנפשית. אכילה כפעולה מבודדת היא מפתח לגילוי המידה.
2. להשאיר את הביס האחרון. תרגול של הימנעות מאכילת הביס האחרון מכל מאכל מאפשר חיזוק שרירי ההנהגה העצמית. פעולה פשוטה זו מחזירה את תחושת הביטחון ביכולת הבחירה שלנו.
3. תכנון אכילה – כדי לנתק את הקשר בין האכילה כפיצוי או דחף מול מצב רגשי, ניתן לתכנן את האכילה לשעות קבועות, בהן ידוע לי מראש מה אוכל. לתכנון האכילה יש משמעות עמוקה. היא מפחיתה את החרדה מחוסר הודאות מתי, איך ומה אוכל ומגבילה את האכילה שלי לזמנים ידועים מראש. רצוי לאכול 3-5 פעמים ביום בשעות קבועות מראש. למשל: ארוחת בוקר 07.00-08.00, ביניים – 10.00, ארוחת צהריים 12.30-13.30, ביניים – 17.00, וארוחת ערב 18.00-19.00.
4. נמצא כי רישום המזון הבא אל פינו מאפשר בקרה של מוח שמאל על האכילה ויותר הנהגה עצמית. במשך חודש, נהלו יומן אכילה (להורדת הטופס).
5. הצטרפות לקבוצה. לקבוצות יש כוח. מחקרים מראים שהירידה במשקל בקבוצה יעילה יותר ונמשכת כל עוד מתמידים להגיע. יש יחס ישר בין אלה המתמידים לבין אלה השומרים על משקלם התקין לאורך שנים. קבוצות של שומרי משקל, דיאט קלאב ואכלני יתר אנונימיים מומלצות בחום. גם חוגים כמו פילאטיס, קרמיקה, תיאטרון או ריקודי-עם טובים לתחושת האחווה ומכאן אכילה יותר מאוזנת.
6. אכילה בפיקחו"ת. באופן כללי, רצוי לבסס את האכילה על פירמידה בריאה שבסיסה הרחב נעשה בפיקחו"ת, משמע פרות, ירקות, קטניות, חלבון, ויטמינים ומינרלים. פרות, ירקות וקטניות (חומוס, שעועית, אפונה, פול, עדשים, מש ועוד) הן הבסיס האיתן לכל מי שחפץ בבריאות אופטימית. רוב המאכלים הבריאים נמצאים בקטגוריה הזו, גם אם הריסוס לא מוסיף להם חן. אך הגוף שלנו חזק, מסוגל לעמוד בשינויים שחלו בחקלאות. חלבון – ביצים, גבינות עיזים או כבשים, דגים, הודו. מעט מאוד בשר בקר. ויטמינים ומינרלים שמצויים בשפע בירקות ובפרות אך מצריכים תוספת מאכלים בכמות קטנה מאוד כמו בשר (ברזל ו-B-12), אגוזים ושקדים (ויטמין E). בהמשך הפירמידה דגנים כמו לחם, אורז, פסטה. מכיוון שרובם נמכרים בצורה ה"לבנה" שלהם, דהיינו מקולפים מהמינרלים והויטמינים שלהם, רצוי להמעיט בהם ואם כבר לאכול אותם אז רק בצורה המלאה – אורז מלא, קמח מלא, אבל לא סיר מלא…
7. שקילה פעם בחודש. המשקל משתנה במשך היום ואינו ממש מדד להשמנה או הרזיה. אך למספר המופיע על הצג יש עלינו השפעה מאגית, העשויה לעלות או להוריד את מצב רוחנו. כדי להתחבר מחדש אל הגוף, ללא הפעלת השיפוטיות של השכל, רצוי להגביל את השקילה לפעם בחודש ולאמיצים שבכם – לזרוק את המשקל לפח. לא תצטרכו להציב יותר תנאים לאושר.
8. הימנעו ככל הניתן מאירועים. כשהתחלתי לעבוד במרפאה לפני עשרים שנה, אמרו לי "יש לי אירוע". אז חשבתי שמדובר בהתקף לב או שבץ, אך זה היה בסך הכול חתונה או בר מצווה. עם השנים, אני באמת חושבת שהמילה "אירוע" מתאימה שכן זו לעיתים קרובות הילולה של אכילה מרובה. בד"כ גם פוגשים אנשים מעברנו המעלים רגשות טעונים שמוצאים להם פורקן באוכל. אם אתם סובלים מעודף משקל, אם הסינפסות שלכן לא עומדות בפני מזנון חופשי, נסו להימנע ממוקדי פיתוי. אירועים, מסעדות, חאפלות – מעט ככל האפשר.
9. שתו שתי כוסות מים לפני כל ארוחה.לעיתים, הצמא מתחפש לרעב. המנגנון המווסת את שניהם קרוב אנטומית וסינפסות מתערבבות ביניהם. אנו עלולים לחשוב שאנו רעבים כשבעצם אנו זקוקים לשתייה. בנוסף, שתייה ממלאת את הקיבה לזמן קצר וההתרחבות הזו היא אחד מהסימנים המאותתים למוח על שובע. הדבר מאפשר אכילה יותר מדודה, כאשר ההיפותלמוס מוריד את תחושת הרעב.
10. הפעילו את הרגליים. כל פעם שתפעילו אותן, אם בהליכה, רכיבה על אופניים, ישיבה במשרד או עלייה במדרגות, מועבר מסר למוח שגופכם במצב כשיר לפעילות ויש לכם מסוגלות. כפות רגליים גמישות ופעילות הן סימן מובהק לנעורים, והנעתן משפיעה לטובה הן על הגוף והן על הנפש.

ותזכרו – אהבה, כסף, שמחה – זה לא במקרר…
במקרר

נשלח ב מהי בריאות אופטימית, שאלות ותשובות