מנפלאות הצחוק

זהירות, הצחוק עלול להזיק למחלתך!

אומנם הדבר הראשון שאנחנו עושים כשאנחנו מגיחים לעולם הזה הוא לבכות, אך מהר מאוד (בגיל שלושה שבועות!) אנחנו כבר מחייכים. כלומר, הקשר החברתי הראשון והמשמעותי ביותר שילווה אותנו לאורך כל חיינו, מתחיל עוד לפני שמלאו לנו חודש ימים. כעבור זמן קצר, בגיל שלושה-ארבעה חודשים, אנחנו כבר צוחקים בקול רם.

אם אתם קוראים את השורות האלה, סימן שצחקתם כשהייתם תינוקות! היעדר חיוך או צחוק אצל פעוטות מבשרים על הפרעה קשה בהתפתחות, לעתים על פיגור או אוטיזם.

בגיל חמש (עוד לא הגענו לבית הספר) צחקנו בממוצע 300 עד 500 פעמים ביום. רק אחר-כך לימדו אותך שלצחוק זה לא יפה, לא רצוי ורק מפריע ("אולי תשתף את כל הכיתה במה שמצחיק אותך כל-כך?!") ומהר מאוד נכנענו ללחצי החברה. מאז רק מדכאים לנו את הצחוק. וכך יורד הממוצע היומי אצל המבוגר לכדי 15 (!) צחוקים מסכנים ביום. יש לי חבר שחושב שאצלו זה הממוצע השנתי.

אז מה קורה לנו במהלך החיים שאנחנו מפסיקים לצחוק, והאם זה בריא? אחת הסיבות שאנו צוחקים פחות ופחות בבגרותנו, היא שהתרבות המערבית מייחסת לצחוק ערך נמוך. אנשים המרבים לחייך או לצחוק נחשבים קלי דעת, לא מקצועיים וטיפשים. לא פחות. ובכל זאת כולנו נהנים מאוד לצחוק, אם כי רובנו משתדלים לשמור אותו לעתות הפנאי והבילוי.

מה תפקידו של הצחוק בחיינו, והאם הוא יכול לסייע לנו לשמור על הבריאות? התשובה היא כן – בהחלט!

יש מרכיבים רבים הקובעים את מידת ההחלמה שלנו ממחלות הנמצאים בתחום הלא ידוע, נשגבים מבינתו של הרופא. אנחנו, והרופאים שלנו, לא מסוגלים לחזות מראש, בדייקנות, את התקדמות המחלה או תוצאות הטיפול וקשה לנו מאוד לחשב את ערכם של גילויי שמחה אנושיים, כמו הצחוק. אך יש כבר מחקרים המגלים שלצחוק ולהומור יש השפעה חיובית על בריאותנו. לא פשוט לנהל מחקר מדעי מקובל בנושא זה והסיבה לכך פשוטה: הצחוק הוא תופעה ספונטנית שקשה לשחזרה בתנאי מעבדה.

כמו לגבי נושאים רגשיים ורוחניים רבים, גם ההומור הוא חוש מטפיסי, לא תמיד רציונאלי. דוגמא בולטת היא הבדיחה. בשבריר השנייה שבה תופסים את הבדיחה, חווים רגע של הארה. אם נשמע שוב את הבדיחה כעבור כמה דקות, היא כבר לא תצחיק. ואם יסבירו לנו אותה דרך חשיבה אינטלקטואלית – זה כבר יהיה ממש אסון. רק עם ההבנה האינטואיטיבית של מהות הבדיחה אנו חווים את הצחוק המשחרר.

מה עושה לנו הצחוק? לדברי ד"ר וויליאם פריי, פסיכיאטר וחוקר צחוק מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, ארה"ב, במהלך הצחוק מתרחשים שינויים פיזיולוגיים רבים בגופנו. הצחוק פועל על מערכת הלב וכלי הדם, על מערכת החיסון, המערכת ההורמונלית, על השרירים והשלד ולבסוף על מערכת העצבים המרכזית – וכולן נהנות מאוד ממנו!

גם מערכת הנשימה יוצאת נשכרת. רובנו סובלים מרמה זו או אחרת של סטרס ולכן אנו נוטים לנשום בשטחיות, מהצוואר ומעלה. אף שלריאות שלנו יש נפח של חמישה עד שישה ליטרים, אנחנו מכניסים בקושי חצי ליטר בכל שאיפה. חלק מהאוויר הנשאף נשאר כלוא במקומות פחות מאווררים, שם שחלוף הגזים איטי. לאוויר הכלוא הזה קוראים "אוויר שארי", הוא רווי בדו-תחמוצת הפחמן ויכול להוות קרקע פורייה להתרבות חיידקים. כשאנחנו צוחקים, אנחנו נושפים בחוזקה את הכיח, ונושמים אוויר נקי ומחומצן היטב החודר לרקמות גופנו. אז לא לשכוח לנשום!
מחקרים שערך ד"ר פריי מלמדים כי לצחוק יתרונות פיזיולוגיים רבים וברורים:
בזמן הצחוק פוחתת רמת הורמוני הסטרס. חומרים אלה, כמו קורטיזול ואפינפרין מזיקים מאוד לבריאות כיוון שהם מעלים את לחץ הדם, את הדופק ואת רמות הסוכר ומאיצים תהליכים טרשתיים.

30 דקות של צחוק יכולים להוריד את רמות הורמוני הדחק, לשפר את תפקוד המערכת החיסונית, לשפר את מצב הרוח ולהביא לשינויים עמוקים ומתמשכים בבריאות הכללית.

הצחוק גם גורם לשחרור חומרים דמויי מורפיום בגופנו הקרואים אנדורפינים. האנדורפינים מפחיתים מתחושות כאב וגורמים למצב רוח טוב. הדבר נכון לגבי כאב פיזי ונפשי כאחד. כשצוחקים, סף הכאב עולה ונשאר כך גם זמן קצר אחרי הצחוק.

מלבד כל אלה, הצחוק מביא להפרשה מוגברת של חלבון מסוג אימונוגלובולין A האחראי להגנה מפני זיהומים. אם אתם מבקרים חולה שפעת, תדאגו לצחוק הרבה. ותדאגו גם שהחולה לא יצחק.

ובשורה חשובה לבטלנים: מחקר אחד נמצא ש-100 צחוקים בני שתיים עד שלוש שניות כל אחד שקולים כנגד 10 דקות על אופני כושר! אומנם השיפור הוא בכושר הלבבי, ועוד לא הוכח שזה שורף קלוריות, אך זהו בהחלט פיתרון עבור אנשים מוגבלים פיזית.

לא קל לצחוק באופן מלאכותי. יש בקדמת המוח, באונה המצחית, מבקר פנימי חסר חוש הומור הנרתע מלהשתטות. כדי להתגבר עליו, כדאי לחבור לאנשים צוחקים ובהיות הצחוק מדבק, אפשר לתרגל אותו כך סתם ללא סיבה. אנשים צוחקים פי שישים בחברה מאשר לבד.

דר' מדאנה קאטאריה, רופא משפחה מהודו, הגה את רעיון היוגה-צחוק והקים מועדונים שבהם לומדים לצחוק באמצעות תרגילים פשוטים. המועדונים התפשטו ברחבי העולם וכך ניתנה אפשרות לכל אחד לצחוק וליהנות מיתרונותיו המופלאים.

למי שרוצה להתנסות בחוויה נפלאה של צחוק משחרר, מומלץ להשתתף באחד ממועדונים אלו הפזורים ברחבי הארץ (חלקם בחינם). נסו, אתם יכולים רק להרוויח בריאות תוך כדי הנאה צרופה. לרשימת המועדונים בארץ, כאן

הצחוק טוב לבריאות

נשלח ב מהי בריאות אופטימית, שאלות ותשובות