מאמרים מדעיים

כוחה הלא ייאמן של חברות
משקל, מצב נפשי, העדפה רומנטית ואפילו עושר ותוחלת חיים אינם תוצר של בחירה או נסיבות חיים. מתברר שהם מועברים מאדם לחברו כפי שמועברות מחלות מידבקות. מוסף כלכליסט ראיין את מחברי המחקר איתי להט ודן שוחט. 25.03.10,

סרטן השד – לא אם את אופטימית
אתן חוששות ממחלת סרטן השד? עכשיו יש לכן מה לעשות: ממצאים חדשים של מחקר ישראלי מצאו כי אופטימיות ושמחת חיים תמנענה את התפתחות סרטן השד, בעוד שטראומות ודיכאון מגבירים הסיכוי למחלה

אושר מתפשט ברשתות חברתיות: תוצאות מחקר של 20 שנה שהתפרסם ב- BMJ 12/2008
Dynamic spread of happiness in a large social network: longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study
האושר שלנו תלוי באנשים אתם אנו מצויים בקשר. ככל שיש יותר אנשים מאושרים בקירבתנו אנו יותר מאושרים.
מסקנה : להתרחק מכועסים ולהתקרב לשמחים ולמאושרים.
BMJ 2008;337:a2338

טיפוס, אישיות וסיפוק מהחיים [18-08-2004]
מחקר מטורונטו בחן את תרומתם של קווי דמות שונים לתחושת הסיפוק מהחיים של טיפוסים מוחצנים או נאורוטיים. בארבעה מחקרים נבחנו כעס, חרדה וכעס המאפיינים את הטיפוס הנאורוטי ופעילות, חברותיות ושמחת חיים המאפיינים טיפוסים מוחצנים. האופי הדיכאוני של הנאורטי ושפע הרגשות החיוביים של המוחצן היו הסמנים העיקריים לתחושת הסיפוק. שני סמנים אלה היו אינידקציה טובה יותר לרמת הסיפוק מאשר הגדרת הטיפוס כנאורוטי או מוחצן. מכאן יכלו החוקרים ללמוד שדיכאון הוא חשוב יותר מאשר חרדה או כעס ושמחת חיים יותר חשובה מאשר חברתיות או פעילות.
Pers Soc Psychol Bull. 2004, 30(8), 1062-1075

אופטימים יחיו חיים טובים וארוכים יותר
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג שבארה"ב עקבו אחרי מצבן של 100,000 נשים ומצאו, כי האופטימיות – אלו שציפו לטוב ולא לרע – הן בעלות סיכויים נמוכים ב- 14% למות מאשר הפסימיות
נמאס לכם מכל מי שמנסה לעודד אתכם עם עצות "תסתכלו על חצי הכוס המלאה"? אז תסתכלו על חצי הכוס המלאה – זה בריא בשבילכם. מחקר חדש שבוצע על ידי מדענים מאוניברסיטת פיטסבורג שבארצות הברית, טוען כי לאנשים אופטימיים סיכוי רב יותר להאריך חיים ולהימנע ממחלות

עייפות זה מהראש לא מהגוף [09-08-2004]
עייפות נחשבה כתוצאה של שרירים שעבדו יותר מדי וכבר לא מתפקדים במיטבם אבל המימצאים החדשים מראים כי המח נכנס לתמונה ומאפשר לנו להרגיש עייפות עוד לפני שייגרם נזק לשרירים.
החוקרים מדרום אפריקה הראו שמולקולת הסיגנל אינטרלאוקין 6, IL-6, מדווחת למח מתי הגיע הזמן לאותת עייפות ולגרום לנו להאיט. אחרי פעילות גופנית מאומצת רמות ה- IL-6 גבוהות פי 60-100 מרמתם במצב רגיל וכשהזריקו לאנשים IL-6 הם הרגישו עייפים. בניסוי עם רצים מקצועיים הראו החוקרים כי הרצים רצו 10 ק"מ לאט יותר אחרי הזרקת IL-6 בהשוואת להזרקת פלסיבו.
Canadian Journal of Applied Physiology, 29(4), 2004

דיכאון מעלה סיכון לשבץ בחולי לב [01-06-2008]
במאמר זה עקבו לאורך 9 שנים אחרי אוכלוסיה הולנדית מבוגרת (מעל 55) ונדגמו באופן אקראי מתוך אוכלוסיה ללא רקע של שבץ 2965 נבדקים. ממוצע הגילאים היה 70.5 , 52.1% מתוכם, נשים. ממצאי המחקר הראו כי נוכחות סממנים דכאוניים באנשים בעלי רקע של מחלת לב היתה קשורה פי שתיים להופעת שבץ מאשר באנשים ללא רקע של מחלת לב ומכאן שדיכאון עלול להיות קטלני במיוחד בחולי לב ידועים.
Archives of General Psychiatry, May 2008

ג'יל בולט טיילור – ראיון עם אופרה וינפרי
חוקרת מח שלקתה בשבץ מוחי ונשארה לתפקד עם מח ימני מתארת כיצד נראים החיים מהזוית המדהימה הזו.
ראיון מרגש ומלמד. מומלץ

כיצד משפיעה רמת הפעילות על איכות חייהם של מבוגרים?
מחקר זה השתתפו 156 מבוגרים (גיל ממוצע=73.7) כולם גרים בבית ובעלי תפקוד קוגניטיבי שמור, אשר גויסו לפי מגבלות הפעילות שלהם (ללא, קל עד בינוני ובינוני עד קשה). הוערכו איכות חייהם ותחושת הסיפוק ואלו נמצאו גבוהים יותר עם העלייה ברמת הפעילות. ההבדלים נמצאו משמעותיים קלינית רק בין הנבדקים ללא מגבלות פעילות לעומת אלה עם מגבלה בינונית עד קשה. ככל שהוגבלה רמת הפעילות כך הוגבלה מידת ההשתתפות והסביבה נתפסה כמכילה יותר מכשולים. ניתן להסיק מכאן כי רמת ההשתתפות והמכשולים בסביבה הפיזית של אנשים מבוגרים משתנה בהתאם לרמת הפעילות. איכות החיים והסיפוק מההשתתפות משתנים כאשר ישנה מגבלה משמעותית על רמת הפעילות.
Health and Quality of Life Outcomes 2008, 6:30doi:10.1186/1477-7525-6-30

תוספי תזונה לטיפול בהפרעות נפשיות
מחקרים הראו כי תוספות יומיות של מרכיבי תזונה חיוניים (ויטמינים חיוניים, מינרלים, חומצת אומגה-3 וחומצות אמינו) מפחיתות את התבטאות התסמינים של מחלות נפש. בהתבסס על עדויות מדעיות חדשות שיטה זו של טיפול תזונתי יכולה להתאים לניהול דיכאון מג'ורי, הפרעה ביפולרית, סכיזופרניה, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, התמכרויות ואוטיזם. מטרת מאמר זה היא להדגיש אילו תוספים תזונתיים יכולים לסייע בטיפול בדיכאון מג'ורי, מניה-דיפרסיה, סכיזופרניה והפרעה טורדנית-כפייתית. עבור תוספים מסויימים יש לבצע מחקרים נוספים לשם הערכת המינונים הטיפוליים, אולם פסיכיאטרים יכולים להמליץ על מינונים לתוספים תזונתיים בהתבסס על המחקרים הקיימים ולהתאימם לפי תוצאות הטיפול.
Nutrition Journal 2008, 7:2

פעילות גופנית בשעות הפנאי ואורך הטלומרים הלויקוציטריים
במחקר זה, אשר בדק את הקשר בין פעילות גופנית בשעות הפנאי ואורך הטלומרים הלויקוציטריים (קצה הכרומוזום בתאים לבנים,מדד להזדקנות התאים), השתתפו 2401 תאומים בהם 2152 נשים ו-249 גברים, אשר רמת הפעילות הגופנית שלהם, מצב עישון, ומצב סוציואקונומי הוערכו על ידי שאלון. נמצא קשר חיובי שנותר משמעותי לאחר התאמה לפי גיל, מין, סמן מסת גוף(BMI), עישון, מצב סוציואקונמי ומידת הפעילות הגופנית בעבודה בין אורך הטלומר לעלייה בפעילות הגופנית בשעות הפנאי. ניתן להסיק כי אורח חיים לא פעיל הינו בעל השפעה על אורך הטלומרים הלוקוציטריים ועלול להאיץ את תהליך ההזדקנות.
Arch Intern Med. 2008;168(2):154-158

חיות רגשית והיארעות מחלת לב כלילית]
מאמר זה בודק האם חיות רגשית המתוארת כאנרגטיות, תחושה כללית טובה וויסות רגשי יעיל מפחיתה סיכון למחלת לב כלילית באמצעות מחקר פרוספקטיבי שעקב אחר 6025 גברים ונשים בגילאי 25-74 ללא מחלת לב כלילית בתחילת המחקר. במהלך 15 שנות מעקב אובחנו 1141 היארעויות של מחלת לב כלילית. מידת חיותם הרגשית של המשתתפים הוערכה באמצעות שאלון בתחילת המחקר. המשתתפים שדיווחו על חיות רגשית ברמה גבוהה היו בסיכון יחסי של 0.81 לפתח מחלת לב כלילית בהשוואה לאלה שדיווחו על חיות רגשית נמוכה. האפקט נותר משמעותי גם לאחר התאמה לפי אורח חיים ותסמיני דכאון. ניתן להסיק מכך כי ייתכן וחיות רגשית משמשת מגן מפני מחלת לב כלילית בנשים ובגברים.
Arch Gen Psychiatry. 2007;64(12):1393-1401

תחלואה הקשורה בהפרעות שינה ברפואה ראשונית: מחקר קוהורט]
במאמר זה נסקרו פרטיהם של 12,437 חולים עם אבחנה חדשה של הפרעת שינה ו18,350 ביקורות במהלך השנה 1996 . היארעות הפרעת שינה חדשה היתה 12.5 ל- 1000 שנות-אדם. נמצא קשר ברור בין הפרעות שינה לעישון וצריכת יתר של אלכוהול; הפרעות פסיכיאטריות קודמות, כולל מתח ודיכאון; מחלות לב וכלי דם קודמות, כולל אי ספיקה לבבית ומחלת העורקים הכליליים; מחלות קודמות במערכת העיכול, כולל צרבות(GERD) ומחלת המעי הרגיז. התמותה היחסית תוך שנה מהאבחנה היתה גבוהה פי 3 בקבוצת הפרעות השינה לעומת קבוצת הביקורת, עם אחוז גבוה יותר של תמותה עקב התאבדות. העובדה שהפרעות שינה נמצאו בקורלציה עם מספר תחלואים, בעיקר הפרעות פסיכיאטריות כמו גם עם תמותה מוגברת, מדגישה את חשיבותן כסמנים למצב הבריאותי.
Prim Care Companion J Clin Psychiatry. 2007;9(5):338-345

היפנוזה עצמית כטיפול לכאבי ראש בילדים ומתבגרים]
זוהי סקירה רטרוספקטיבית של תיקי מרפאה של 178 צעירים אשר הופנו לתוכנית התנהגותית לילדים במינסוטה, מ-1998 ועד 2001 עקב כאבי ראש נישנים. כל המטופלים למדו כיצד לבצע היפנוזה עצמית לשם רגולציה עצמית של הכאב. עצמת הכאב, תדירותו ומשכו נמדדו לפני, במהלך ואחרי הטיפול. כמו כן נמדדו תדירות הביקורים אצל רופא, סוגי התרופות הנצרכות ואופן ביצוע ההיפנוזה העצמית ב-144 חולים. המטופלים דיווחו על ירידה בתדירות, בעוצמה, ובמשך הכאבים בעקבות הטיפול העצמי. לא נצפו תופעות לוואי להיפנוזה.
J Pediatr. 2007 Jun;150(6):635-9.

חסך בשינה עלול להביא ליתר לחץ דם]
אנשים הישנים פרקי זמן קצרים לאורך זמן, מתאפיינים בלחץ דם ודופק גבוהים יותר במהלך היממה. זוהי מסקנתו של מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק שתוצאותיו התפרסמו בגיליון מאי של כתב העת hypertension.
חוקרים קשרו בעבר הפרעות שינה למחלות לב, אולם המחקר החדש מראה לראשונה קשר בין חסך בשינה ליתר לחץ דם. המחקר הסתמך על ניתוח נתונים של 4810 משתתפים בגילאי 32-86.
בקרב גילאי 32-59 נמצא כי הסיכון ליתר לחץ דם הינו יותר מכפול בקרב אלה שישנו פחות מ-6 שעות ביממה, גם לאחר התחשבות בגורמים אחרים כגון משקל עודף.
Hypertension 2006;47.

לא בריא לכעוס….]
למי שעוד לא הפנים – לכעוס זה ממש לא בריא – מחקר חדש מצא כי אנשים כעוסים נתונים בסיכון גבוה פי ארבעה להיפצע, בעוד שגישה עוינת מעלה את הסיכון לפי ששה..
כצפוי, ממצאים אלה היו ברורים יותר בקרב גברים בעוד שנשים דיווחי על נטייה גוברת להיפצע בעיקר במצבים קיצוניים של רוגז או גילויי עוינות.
למרבה הפליאה, לא נמצא קשר בין כעס לפציעה כתוצאה מתאונות דרכים.
מעל 2500 אנשים שהגיעו לחדרי המיון בבון קאונטי בין השנים 1998-2000 רואיינו באשר לנסיבות פציעתם. הם התבקשו לתאר את רמת הכעס בה היו נתונים טרם הפציעה בהשוואה למצב רוחם 24 שעות לפני כן. המחקר שנערך באוניברסיטת מיזורי, מצא כי 32% מהמשתתפים דיווחו כי היו נרגזים ממש טרם שנפגעו.
ד"ר דניאל וינסון שעמד בראש המחקר הודה כי אין לו הסבר להבדל בממצאים בין גברים ונשים ולכך שהכעס אינו משפיע על פציעות בתאונות דרכים.
Annals of Family Medicine 4:63-68 ,2006

עיקר השפעת סירופים נגד שיעול נובע מאפקט פלסבו
בסקירה (Review) שנערכה על ידי מומחים מהמרכז להצטננות (Common cold center) בבי"ס למדעי החיים באוניברסיטת קרדיף, והתפרסמה לפני כחודש בכתב העת Respiratory physiology & neurobiology, נטען כי עיקר השפעת תרופות נגד שיעול הנובע מהצטננות קשורה לאפקט פלסבו ולא להשפעה של חומר פעיל כלשהוא הנמצא בתרופה.
החוקרים, שהצביעו על כך שרוב התרופות מסוג זה נמכרות בצורת סירופ ממותק, דנים במאמר באפקט פלסבו הנובע מהתכונות הפיזיולוגיות של סירופים נגד שיעול הקשורות לטעמו ולאפקט פלסבו "אמיתי" הקשור באמונת החולה ביעילות התרופה.
החוקרים משערים כי הטעם המתוק של הסירופ תורם לויסות השיעול באמצעות מנגנון הגורם למוח להביא לייצור אופיאדים.
Respir Physiol Neurobiol. 2005 Dec 1

חובות בכרטיסי אשראי, מתח נפשי והתנהגויות מסכנות בריאות בקרב תלמידי קולג'
מחקר זה נערך בקרב מדגם מקרי של תלמידי קולג' באמצעות שאלון בדואר. יותר מ-23% דיווחו על חוב בכרטיסי אשראי הגדול או שווה ל1000$. חוב זה נמצא קשור בעודף משקל, חוסר פעילות גופנית, צפייה מרובה בטלויזיה, צריכת מזון מהיר, שתייה לשוכרה, שימוש בסמים ואלימות. ניהול לא נכון של מתח נפשי נמצא גם כן קשור בגורמי סיכון בריאותיים.
Am J Health Promot. 2008 Jul-Aug;22(6):400-7

עכשיו זה רשמי: החברות שלך טובות לבריאות!
מחקר אמריקאי מוכיח את מה שאנחנו מרגישות באינטואיציה כבר מזמן: לחברות שלנו יש ערך בריאותי. אל תזניחו את החברות. מחקר מהפכני שנערך באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג´לס, ארה"ב, קובע כי חברויות בין נשים משמעותיות יותר ממה שנהוג לחשוב. במחקר התברר, כי נשים מגיבות למתחים באמצעות הפרשת שורה של חומרים כימיים במוח, ואלה גורמים להן ליצור ולתחזק חברויות עם נשים אחרות. החוקרים סבורים כי בילוי עם חברות יכול לשמש תרופה של ממש למצוקות הגופניות, שנגרמות לרובנו כתוצאה מלחצים בחיי היומיום.
גברים בורחים, נשים מתחברות.
"הסברה המקובלת בקרב מדענים, עד לפרסום תוצאות מחקר זה, הייתה שאנשים חווים מתח נפשי ואז מפריש גופם הורמונים ש! גורמים להם להילחם או לברוח במהירות האפשרית", מסבירה ד"ר לורה קזין קליין, מרצה לביו-התנהגות ובריאות באוניברסיטת פן האמריקאית ואחת מעורכות המחקר. "זהו מכניזם עתיק שנועד לעזור לנו לשרוד עוד בתקופה שבה רדפו אחרינו חיות טרף". אלא שסברה זו הסתמכה על המחקר הקיים בנושא השפעות המתחים הנפשיים, ש-90% ממנו נערך על גברים.
מהמחקר החדש עולה, כי לנשים יש רפרטואר התנהגותי רחב יותר. "למעשה", אומרת ד"ר קליין, "נראה כי ההורמון אוקסיטוצין המשתחרר בגוף האישה בתגובה ללחץ ומתח נפשי, ממתן את הדחף להילחם או לברוח. במקום זה, הוא מעודד את האישה לדאוג לצאצאיה ולחבור בו בזמן לנשים אחרות. כשאישה מגיבה בהתאם – מטפלת בילדיה וחוברת לנשים אחרות – מופרש בגופה עוד אוקסיטוצין, שמוסיף להילחם בתחושת הלחץ והמתח ומרגיע אותה .
בגלל זה נשים חיות יותר
המגמה אותה אתרו ד"ר קליין ועמיתתה למחקר, ד"ר שלי טיילור, מספקת הסבר לכך שנשים חיות עד גיל מאוחר יותר מגברים. במחקרים רבים נמצא, כי קשרים חברתיים מפחיתים את הסיכון לחל! ות במגוון מחלות, משום שהם מסייעים להורדת לחץ הדם, קצב הלב ורמות הכולסטרול. באחד המחקרים הללו, למשל, נבדקו במשך חצי שנה אנשים שחיו ללא קשרים חברתיים, ונמצא כי סיכוייהם למות ממחלה גבוהים בהרבה מאלה של אנשים שקיימו קשרים חברתיים מסועפים. אין ספק, אומרת ד"ר קליין, שחברות עוזרות לנו לחיות יותר.
חברויות מסייעות לנו גם לשפר את איכות החיים. מחקר של בית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד מצא, כי ככל שיש לנשים יותר חברות, הן נוטות פחות לפתח מחלות ומגבלות גופניות כשהן מתבגרות, וחייהן טובים ומלאי שמחה יותר. למעשה, התוצאות היו כה חד-משמעיות, שהחוקרים הסיקו כי היעדר חברות קרובות ונשות סוד הוא דבר מסוכן לבריאות ממש כמו עישון או משקל עודף.
המסקנה: בזמן שאתן מתמרנות בין הקריירה, הילדים, בן הזוג, הניקיונות והבישולים – אל תזניחו את החבר! ות. זה חשוב לבריאות!

המשך יבוא…..

נשלח ב מהי בריאות אופטימית